In Reform practice, the names of the dead are often recited on the Shabbat nearest the yahrzeit.  It is a mitzvah (commandment) to observe yahrzeit, the anniversary of the day of death, by reciting Kaddish and attending services.

The following names will be read on
Friday, June 29th and
Saturday, June 30th:

Arthur David Brody
Irene L. Boldes
Norman M. Wilchinski
Estelle Hackner
Charles Hendricks
Herman Katzman
W.E. Scott
Sigmund Kikoler
Eleanor Esther Taub
Rosalyn Berck
Marjorie P. Epstein
Frances Rosin
Babette Joseph
Irving Lazar
Robert Weinberg





The following names will be read on
Friday, July 6th and
Saturday, June 7th:

Joseph Kuhn
Helene Barricks
Carrie Oppenheimer
Charlotte Solomon
Lucille Weishaar
Rose Biber
Albert Ravreby
Sarah Gold
Fanny Biber Land Lazarus
Alan Rapaport
Jon Marc Cooper
Rose Miller Cowen
Lee Hurwick
Harry Marks
Belle Mintzer
Robert Isaac Adato
Martin Bucksbaum
Irving Numeroff
Julius C. Swartz
Phyllis Grossman Weber




 The following names will be read on
Friday, July 13th, and
Saturday, July 14th:

Sylvia Feingold
Herbert Harris
Albert Bassin
George Chayet
Samuel Hurwitz
Shirley Pearlman
Arthur H. Friedman
Ida Klein
Louie Patterson
Caroline Maas Weinstock
Thelma June DeTemple
Matthew Kaufmann
Max Saul Berck
Steve Dubansky
Abraham Friedlich
Sadie Lipsey
Bertha Purnell
Abraham Sklar
Nathan Beckerman
John E. Cunningham
Gretchen G. Friedman
Agnes Wilchinski



The following names will be read on
Friday, July 20th and
Saturday, July 21st:
 

Joseph "Shadow" Foley
Sam Fortess
Gertrude Greenhill
Theodore "Ted" Livingston
Louis J. Rosenthal
Helen Balentine
Leona Duplessis
Bessie Greenhill
Jana Grady
Nathan Rubenstein
Arthur Goldford
Harry Goldman
Leon L. Jacobs
Lloyd Miller
Stan Steinger
Philip Miller
Jerry Dann
Nathan Dann
Dorothy D. Krause
Samuel Newmeyer



The following names will be read on
Friday, July 27th and
Saturday, July 28th:
 

Norman M. Carmel
Freda Leff
Burton Press
Lillian Rothenberg
Julius Mandelbaum
Max Shloss
Loretta C. Conley
Norman Plaslur
Saul Waltman
Burton Joseph Sr.
Richard A. Schuler
Arnold Caplan
Max Hiller
Roy Hjelmaas
Ike M. Block
Louis E. Cohen
Myron "Mike" Goldman
Ethelyn Cohen Swartz

The following names will be read on
Friday, August 3rd and
Saturday, August 4th:
 
 
 

Oscar Karp
Theodosia "Theo" Blank
Nicholas L. Friedman
Leone Morgenstern
Selma Strasburger
Roscoe Alcorn
Steven Bassman
Emma Katanick
Jennie R. Brody
Charlotte From
Esther Mallon
J.J. Mallon
William "Bill" Silver
Chester Stricker
Emmanuil I. Troyansky
Hannah Davidson Aldes
Mary Bader Cohen
Helen Gruen
Muriel Lantor
Minnie Pomerantz
Stephen Alan Wayne